27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Święto zostało ustanowione w 1979 roku przez należącą do ONZ Światową Organizację Turystyki (UNWTO). W tym roku w obchodach bierze udział 158 państw członkowskich.
Tematem przewodnim pierwszych obchodów był wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia. W 2017 r.„Zrównoważona turystyka dla rozwoju”. Święto to również stwarza okazję do podsumowania roku działań w turystyce, wymiany doświadczeń, podzielenia się poglądami, a także spotkania w gronie bliskich przyjaciół.
Obchodząc Światowy Dzień Turystyki, niezależnie od miejsca podróży, pamiętajmy o poszanowaniu przyrody, szanowaniu kultury i szacunku dla swoich gospodarzy.
Oficjalne uroczystości Światowego Dnia Turystyki odbędą się w Katarze.
W Polsce krajowe obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 21 września w Cieszynie.
 Zrównoważona i zdrowa turystyka może odbywać się tylko w czystym środowisku. Nasz oddział PTTK ORSO przystąpił do Koalicji dla Czystego Powietrza. 26 września sejmik województwa opolskiego przyjął w głosowaniu uchwałę antysmogową. Bardzo nas to cieszy. Już od 1 listopada w naszym województwie nie będzie można palić w piecach mułem i flotokoncentratami, ani mokrym drewnem. To ważny krok w ochronie powietrza. Rejs po Odrze stał się okazją do świętowana uchwalenia tych przepisów.
 Rejs był przewidziany na dzień 26 października ale wysoki stan wód rzeki spowodował jego przełożenie.
 My – członkowie i sympatycy OKP „BOLKO” i KT PTTK Nr 88 „TRAMP” obchodziliśmy nasze święta 3 października 2017 r – Rejs po Odrze zyskał miano „antysmogowego”. Zebranych przywitała kol. Krystyna Słodczyk. zapraszając do miłej zabawy przy śpiewie i muzyce zespołu szantowego. Zwróciła także uwagę na zagadnienia związane z walką o czyste powietrze w Opolu, i ustawą antysmogową dla Opola. O Światowym Dniu Turystyki opowiedział prezes Andrzej Kubiczek. Bufet, a w nim same pyszności, przygotowała Helenka Kubiczek.
 Grał, śpiewał i bawił zespół szantowy MA-PA-JA.
Tak więc Światowy Dzień Turystyki minął intensywnie, twórczo i wesoło.
Zapraszamy do Kubiczkowej galerii