50 Jesienny Opolski Rajd Tatrzański przeszedł do historii ! - galeria

W dniach 24-29 sierpnia 2021 odbywał się jubileuszowy , bo już 50-ty JORT organizowany przez Klub Górski „Świstak”. Uczestniczyło 57 osób, a bazą był pensjonat  „Wanta” w Zakopanem. Pogoda była „w kratkę”, więc trasy rajdowe dla grup były dostosowywane do zmiennej aury, a uczestnicy wędrowali na trasach Tatr Zachodnich, Tatr Wysokich i regli. Odbyliśmy także wycieczkę objazdową po Pieninach z udziałem w spływie Dunajcem.

Trasy prowadzili doświadczeni  przodownicy  TG: Dolek Mikulec, Franek Olszewski, Jan Białek, Maria Mleczko-Król, Zbyszek Zagłoba.

Wieczory spędzaliśmy na posiadach góralskich ,podczas których goście honorowi JORT-u wygłosili ciekawe prelekcje. Rajd uzyskał dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, za co serdecznie dziękujemy.

Gościliśmy :

a). Prezesa ZG PTTK – kol. Jerzego Kapłona ,który w sobotę wygłosił prelekcję na temat powstania Towarzystwa Tatrzańskiego, jego działalności szczególnie w zakresie budowy schronisk w Gorganach. Tematem spotkania była także aktualna sytuacja własności  schronisk PTTK w Tatrach  w odniesieniu do własności  SP reprezentowanego przez Tatrzański Park Narodowy.

b). Kol. Janusz Konieczniak- sekretarz Komisji Turystyki Górskiej  ZG PTTK w piątek przedstawił sylwetki kilku  ciekawych postaci przewodników tatrzańskich działających w okresie powojennym.

c).  kol. Jacek Nowicki – członek Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK oraz przewodniczący podkomisji klubów górskich i alpinistycznych podzielił się informacjami na temat działających w Polsce klubów górskich oraz na temat wyróżnień, jakimi dysponuje komisja TG dla wyróżniania działaczy i regulaminów tych wyróżnień.

W rajdzie uczestniczył również Prezes Oddziału Regionalnego Śląska Opolskiego PTTK – członek honorowy kol. Lucjusz Bilik.

Na zakończenie JORT-u ośrodek „Wanta” ufundował uczestnikom wyśmienity tort.

Podczas spotkań wieczornych  wspominaliśmy minione dawne JORT-y , spotkania w schroniskach , różne przygody, ale wszyscy podkreślali, ze w ciągu tych lat nie zdarzył się ani jeden wypadek, wszystkie rajdy były profesjonalnie przygotowane, zapewniona opieka przodowników, a uczestnicy poza przyjemnością wędrówek poznali florę, faunę Tatr, panoramy Tatr Polskich i Słowackich, wzbogacili wiedzę o kulturze tego regionu .

Jako prezes KG „ Świstak” chciałam podziękować kol. kol. za  trud organizacji tegorocznego JORT-u.

Opracowała Maria Mleczko-Król