Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego

20.05.2023 r. w Nysie odbył się I Zlot Instruktorów Krajoznawstwa i Krajoznawców Województwa Opolskiego.

Foto relacja - klik tutaj

W trzecią sobotę maja 2023 r. Bastion św. Jadwigi w Nysie był miejscem spotkania krajoznawców z Nysy, Brzegu, Prudnika oraz Opola na I Zlocie Instruktorów Krajoznawstwa i Krajoznawców Województwa Opolskiego.

Jarosław Srębacz, nasz przewodnik po Nysie, przedstawił plan wycieczki. Rozpoczynamy w Bastionie św. Jadwigi   od  dobrej zabawy w SOWIE, czyli Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.  

Ciekawe doświadczenia przerywa Jarek, który prowadzi nas ulicą Kowalską na Rynek Solny, gdzie dzięki uprzejmości Pana Bogusława możemy zwiedzić Kościół Wniebowzięcia NMP wraz z podziemiami. Po wysłuchaniu historii Zakonu Jezuitów w Nysie udajemy się do Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki, gdzie wspinamy się na dach dzwonnicy, skąd możemy podziwiać panoramę Nysy.  

Z nyskiego rynku, udajemy się z powrotem do Bastionu, gdzie oglądamy film „Podwodna misja – MS Piłsudski”. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzuje historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy widz otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu całkowicie przenosi się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywają się wokół niego. Niezapomniane przeżycie. Po seansie idziemy  na cmentarz, gdzie przed grobem jednego z najwybitniejszych poetów nyskich, Josepha von Eichendorffa spotykamy Panią Marię Rock, która od ponad pięćdziesięciu lat opiekuje się grobem rodziny von Eichendorffów. Opowiedziała nam historię rodu oraz przybliżyła czasy powojenne Nysy. Ostatnim punktem naszego zwiedzania jest Fort Prusy, po którym oprowadza nas miłośnik nyskich fortyfikacji Pan Wiktor, a nad poczęstunkiem czuwa Pani Renata.

Na zakończenie Zlotu, uczestnicy otrzymali certyfikaty zdobycia Odznaki Krajoznawczej Twierdza Nysa oraz Miejskiego Szlaku Turystycznego w Nysie, które wręczył Przewodniczący Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa kol. Jacek Ramus

I takim miłym akcentem I Zlot IK przeszedł do historii.