Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego

 

Relacja oraz fotorelacja z I Opolskiego Dnia Przewodnika Turystycznego i Pilota Wycieczek

Kilka dni temu, a dokładnie 21 lutego obchodziliśmy po raz 33. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Również środowisko przewodników turystycznych z województwa opolskiego świętowało dzień przewodnika turystycznego, a jak wiadomo najciekawszą opcją obchodów tego święta dla przewodników jest szkolenie przewodnickie w ciekawym zakątku naszego województwa! 

5 marca 2022 roku odbył się I Opolski Dzień Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek. Przewodnicy turystyczni ze wszystkich klubów i kół przewodnickich działających na terenie naszego województwa spotkali się na terenie Ziemi Głubczyckiej, aby poznaj tej piękny, acz mało znany teren Opolszczyzny.

Imprezę szkoleniową rozpoczęto od zwiedzania muzeum w Głubczycach oraz wejścia na wieżę Ratuszową, która została odbudowana kilka lat temu, a wszystko to w towarzystwie dr Barbary Piechaczek – Dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, która przez cały dzień przedstawiała uczestnikom historię, zabytki oraz legendy pogranicza śląsko – morawskiego. Po zapoznaniu się z ofertą Muzeum Ziemi Głubczyckiej, przyszedł czas na spacer urokliwymi uliczkami Głubczyc szlakiem najciekawszych zabytków, wśród których znalazły się: gotycki kościół Narodzenia NMP, mury obronne, park miejski i inne ciekawe miejsca. Następnie przyszedł czas na krótką przerwę kawową, a opolscy przewodnicy posileni i gotowi na poznawanie kolejnych ciekawostek krajoznawczych powiatu głubczyckiego, udali się do Opawicy, niewielkiej dziś miejscowości położonej u podnóża Gór Opawskich, tuż przy granicy polsko-czeskiej. W Opawicy na uwagę zasługuje miejscowy barokowy kościół pw. Trójcy Świętej, m.in. z kopią woskowej figury Praskiego Dzieciątka Jezus czy też wyjątkową amboną w kształcie łodzi rybackiej.

Następnym punktem programu było tzw. „Miasteczko Miłosierdzia”, czyli Branice, które zwiedzaliśmy szlakiem biskupa ołomunieckiego Josepha Martina Nathana, odwiedzając kaplicę oraz Bazylikę Świętej Rodziny, a także izbę muzealna poświęconą działalności biskupa Nathana oraz jego dzieła. Z Branic uczestnicy udali się do niewielkiej wioski Bliszczyce, gdzie mieliśmy możliwości podziwiać morawskie malowidła w kościele pw. św. Katarzyny. Z Bliszczyc udaliśmy się do Włodzienina, aby odwiedzić cmentarny kościół św. Mikołaja – pochodząca z XIV wieku świątynia, zniszczona w 1945 roku pozostaje dziś w ruinie będąc dobrym punktem widokowym na okoliczne tereny. Tutaj następuje zakończenie naszego szkolenia w ramach I Opolskiego Dnia Przewodnika Turystycznego i Pilota Wycieczek.

Zarząd Klubu składa serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników naszego szkolenia, a warto dodać że w szkoleniu uczestniczyło ponad 30 przewodników z wszystkich kół i klubów przewodnickich istniejących w województwie opolskim, a nasze wydarzenie swoja obecnością zaszczycił kol. Andrzej Talarek – Przewodniczący Regionalnego Samorządu Przewodników Turystycznych Województwa Dolnośląskiego i Województwa Opolskiego. Serdeczne podziękowania należą się również dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Pani Barbarze Piechaczek, która przyczyniła się do poznania Ziemi Głubczyckiej przez uczestników naszego szkolenia.

Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia na przewodnickich szlakach...

zdjęcia